+90 264 274 00 54
info@volkanpatent.com

ÜRÜN BELGELENDİRME


ISO 15085-2 DEMİRYOLU ARAÇLARI

ISO 15085-2 DEMİRYOLU ARAÇLARI VE BİLEŞENLERİ KAYNAK İŞLEMLERİ YÖNETİM SİSTEMİ

Demiryolu sektörüne yönelik EN 15085 standardı EN 6700 standart serisinin yerini almıştır. EN 15085 standart serisi demiyolu araçları ve parçalarının kaynakları için genel zorunlulukları içerir ve aynı zamanda demiryolu ve demiryolu parçaları imalatçılarının uluslararası pazardaki vizesi niteliğindedir.

18 Ağustos 2007 CEN tarafından onaylandı.AB demiryolu araçları ve parçalarının üretimini yapan firmalarda zorunludur.

EN 15085-2 Standardı sertifika düzeylerine dayalı olarak sınıflandırılır .Sertifika düzeyleri;

CL1 Kaynak birleştirmelerinin kaynak performans sınıfı CP A'dan CP D'ye kadar olan demiryolu araçları ve onların kaynaklı parçalarını imal eden kaynaklı imalatçılarına uygulanır.Tasarım ya da satın alma ve satış ya da satın alma ve montaj tüm sertifikasyon seviyeleri için izin verir.

CL2 : Kaynak birleştirmelerinin kaynak performans sınıfı CP C2'den Cp D'ye kadar olan demiryolu araçlarının kaynaklı parçalarını imal eden kaynak imalatçılarına uygulanır.

CL3 : Kaynak birleştirmelerinin kaynak performans sınıfı CP D olan demiryolu araçlarının kaynaklı parçalarını imal eden kaynak imalatçılarına uygulanır.

CL4 : Demiryolu araçlarının dizaynını yapan satın alan veya satan imalatçıları kapsar.

Demiryolu araçlarının, bunların parçalarının ve bu araçlarla ilgili hizmetin Avrupa ülkelerine ihraç edilebilmesi için bu alanlarda çalışacak firmaların belgelendirilmiş olması gereklidir.

Belgelendirme VOLKAN PATENT BELGELENDİRME ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ gözetiminde, firmanın çalışma alanına bağlı olarak 4 sınıfta yapılabilir.

Sınıf 1: Demiryolu araçlarının ve elemanlarının yeni yapımı, değiştirilmesi ve onarımı.

Sınıf 2: Basınçsız kapların (tanımlı test basıncı olmayan) yeni yapımı, değiştirilmesi ve onarımı

Sınıf 3: Basit ilave elemanların (avadanlık, vb.) kaynağı

Sınıf 4: Kendisi kaynak yapmayan (tasarım, satınalma ve montaj yapan) işletmeler için.